Predstavljen prijedlog Pravilnika o polaganju državne mature

Zagreb, 19. svibnja 2008.  - Državna matura će se prvi put početi polagati 2010., rekao je Dragan Primorac, ministar znanosti, obrazovanja i sporta, na današnjoj konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen prijedlog Pravilnika o polaganju državne mature.

Po riječima ministra tim se Pravilnikom propisuju uvjeti, način i postupak polaganja državne mature za redovite učenike, polaznike obrazovanja odraslih na kraju njihova gimnazijskog ili četverogodišnjeg strukovnog ili umjetničkog školovanja te osoba koje su završile četverogodišnje srednjoškolsko obrazovanje u inozemstvu.

Svrha je državne mature, kako se navodi, provjera i vrjednovanje znanja i vještina učenika i pristupnika stečenih obrazovanjem po općeobrazovnim nastavnim planovima i programima te stjecanje uvjeta za prohodnost prema višim stupnjevima obrazovanja.

Taj dio se odnosi i na učenike koji će nakon završene trogodišnje strukovne škole postići viši stupanj, točnije četverogodišnju strukovnu ili umjetničku školu koju će im omogućiti Agencija za obrazovanje odraslih.

Državna matura sastoji se od obveznog dijela - od triju predmeta, hrvatskog jezika, matematike i stranog jezika, te izbornog dijela u kojem učenik može polagati ispite iz predmeta koje sam odabere, ali mogući neuspjeh u polaganju tih ispita ne utječe na konačan uspjeh u polaganju državne mature.

Za učenike strukovnih škola koji žele polagati ispite iz izbornih predmeta po gimnazijskom nastavnom planu i programu Ministarstvo će u suradnji s osnivačima srednjih škola osigurati dopunsku pripremu.

Učenici imaju pravo na besplatno polaganje državne mature u dva ispitna roka.
Što se tiče upisa na fakultete još nije potpuno sigurno da će državna matura na svim fakultetima zamijeniti prijamne ili razredbene ispite, rekao je Primorac. Dodao je kako se nada da će se u iduće dvije godine i to urediti u korist državne mature.

Prijedlog Pravilnika o polaganju državne mature, kojim se propisuju ciljevi polaganja državne mature, priprema, provedba, obvezni i izborni dijelovi, ispitni rokovi, raspored ispita, prijava i odjava, način polaganja ispita, ocjenjivanje te kršenje pravila o polaganju državne mature, nakon današnjeg predstavljanja stavljen je na javnu raspravu. Konačna verzija trebala bi biti prihvaćena do donošenja zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi, koji treba biti donesen prije početka sljedeće školske godine.

Po prijedlogu novoga zakona državna matura bila bi obvezna za učenike gimnazija, a učenici strukovnih srednjih škola državnu bi maturu mogli polagati po osobnom izboru.

ˆ Copyright HINA 2008. Sva prava zadržana.

Izvor: Hina
Priloženi dokumenti:
Prijedlog_pravilnika_o_polaganju_drzavne_mature.pdf (177.75 KB)

objavio: Administrator   datum: 21. 5. 2008.

« Svibanj 2024 »