EU projekt "Let There Be Light"

Finalna diseminacija projekta

29. svibnja 2018. | U prostorijama Informacijskog Centra Europe Direct Šibenik, održana je finalna diseminacija Erasmus+ projekta "Let There Be Light."

U provedenim mobilnostima sudjelovala su čak 32 učenika (umjesto predviđenih 16 ), što je ostvareno zahvaljujući kvalitetnoj organizaciji školskog Erasmus tima i spretnom iznalaženju rješenja, s obzirom na odobreni budžet, a kako bi što više učenika imalo mogućnost sudjelovati u projektnim aktivnostima, učiti i putovati.

Projektne aktivnosti vezane su uz ekologiju i održivi razvoj (utjecaj svjetlosti na živa bića, zdravlje, turizam, „zelena“ energija, očuvanje prirodnih resursa) s ciljem razvijanja  dobre prakse među školama partnerima te razumijevanjem i vrednovanjem sunčeve svjetlosti kao izvora energije.

Tako su učenici i nastavnici boravili u Mađarskoj ( Jurisich Miklos Gimnazium es Kollegium, Koszeg), Njemačkoj (Marie Curie Schule KGS Ronnenberg, Ronnenberg), Italiji (Istituto Istruzione Superiore „A. Zoli“, Atri) i Turskoj (Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, Istanbul).

(Koszeg, Mađarska, 22. do 29. travnja 2017.)

(Šibenik, Hrvatska, 26. do  31 svibnja, 2017.)

Tijekom projektnih aktivnosti učenici su puno naučili o odlaganju otpada i recikliranju (Reciklažno postrojenje u Hannoveru), sudjelovali u brojnim eksperimentima iz fizike i kemije vezano uz svjetlost (Mađarska, Turska), stekli nove spoznaje o obnovljivim izvorima energije (Turska), proučavali utjecaj svjetlosti na turizam i njezinu ulogu u Caravaggiovim umjetničkim djelima (Italija). Pritom smo posjetili i Rim, Budimpeštu te Berlin.

(Atrij, Italija, 16. do 23. rujna 2017.)

Mobilnost Šibenik odvijala se od 26. do 31. svibnja 2017. godine. Za naše smo goste organizirali brojne radionice i predavanja (Utjecaj svjetlosti na živa bića, Kako izraditi poslovni plan, Light dictionary, kvizovi, sportske igre na Banju,  razgled šibenske povijesne jezgre, predavanje prof.Marka Delimara sa Studija energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije “Krka – Šibenik Electric Power System 1895.“), uz posjet nacionalnim parkovima Krka i Kornati.

(Hanover, Njemačka, 27. studenoga do 2. prosinca 2017.)

Za posljednju mobilnost u Turskoj naši učenici su pripremili poslovni plan i  prezentaciju „Solarni paneli – ušteda u vašem domu“ te primijenili metodologiju izračuna potrošnje i uštede energije, dokazavši partnerima iz škole Mustafa Saffet Anadolu Lisesi da im se itekako isplati ugradnja panela na krov škole jer će uloženi novac vratiti već za tri godine.

(Istanbul, Turska, 8. do 14. travnja 2018.)

Učenici su tijekom diseminacije iznijeli svoja iskustva, istaknuli kako su stekli brojna prijateljstva i doživjeli nezaboravne trenutke na projektnim susretima diljem Europe te izrazili želju za sudjelovanjem u nadolazećim Erasmus + projektima.

Klikom na logo pročitajte što su o provedbi projekta objavili lokalni mediji.

objavio: Ana Gunjača   datum: 1. 6. 2018.