Vijesti iz knjižnice

Dan hrvatske knjige, Svjetski dan knjige i autorskih prava te Noć knjige

U četvrtak 23. travnja 2020. godine održat će se deveta Noć knjige, manifestacija kojom se spaja obilježavanje Dana hrvatske knjige i Svjetskog dana knjige i autorskih prava, te se nastoji pružiti kreativan poticaj čitanju, promidžbi knjige te razgovoru o njezinu položaju i vrijednosti u suvremenome društvu.

Osim Dana planete Zemlje, na današnji dan 22. travnja odlukom Sabora Republike Hrvatske iz 1996. godine obilježava se Dan hrvatske knjige, a u spomen na Marka Marulića, koji je toga dana 1501. godine dovršio svoju Juditu.

Svjetski dan knjige i autorskih prava, ili Međunarodni dan knjige, godišnji je događaj koji Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO) organizira za promicanje čitanja, objavljivanja i autorskih prava, a prvi je put obilježen 23. travnja 1995., povodom godišnjice smrti Miguela de Cervantesa i Williama Shakespearea (nisu umrli isti dan jer u to vrijeme Španjolska je koristila gregorijanski kalendar, a Engleska Julijanski kalendar; Shakespeare je umro 10 dana nakon Cervantesa, 3. svibnja po gregorijanskom kalendaru). Sama zamisao obilježavanja je zasnovana na katalonskom običaju darivanja knjiga i ruža na dan Svetog Jurja, koji se također slavi 23. travnja.  UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.

Noć knjige 2020. je posvećena pojmu promjene. Organizatori nas žele potaknuti da istražimo koje su knjige osobito zaslužne za pozitivne promjene u svijetu kakav poznajemo, te koje knjige su nas osobno inspirirale i na što su nas potaknule, te kakve bi knjige trebalo pisati o današnjici suvremenog društva.

Našu preporuku za obilježavanje Dana hrvatske knjige možete poslušati klikom na dvije ponuđene poveznice. Radi se o dvije snimke, video i audio snimkama recitacije poezije Tina Ujevića. Uživajte.

Izvor: https://nocknjige.hr

objavio: Marko Lepur   datum: 22. 4. 2020.