EU Comenius projekt "C Code to Common Future"

Comeniusovci zadovoljni otišli iz Šibenika, sljedeći susret u Poljskoj

‘'Malo je reći da su bili zadovoljni, prije bih rekla da su bili oduševljeni'' – govori nam voditeljica projekta, profesorica u Ekonomskoj školi Šibenik Ivana Kardum Goleš, koja je u sklopu programa Comenius ugostila 39 učenika i profesora iz Italije, Mađarske,Turske i Poljske.

Prenosimo što je OBJAVIO

| 07.10.2013 u 19:44

Comenius naslovna

‘Pa do svega ovoga je došlo sasvim slučajno kada sam vidjela da u sklopu programa Europske komisije ,Comenius, postoje nekakva individualna usavršavanja i ne znajući o čemu se radi ali meni je izgledalo zanimljivo. Moji učenici su skupa sa mnom poslali preko 100 mailova na adrese raznih škola i nakon nekog vremena ostali smo u kontaktima sa ovim školama koje su i bile kod nas u Šibeniku. Oni su nas predložili za kordinatore projekta ‘C code to Common Future’ i tako sad mi naredne dvije godine predlažemo razne radionice i vodimo ovaj projekt – govori nam profesorica Kardum Goleš.

Ana, Marijan, Ivana

na rivi

Učenici i profesori boravili su u Šibeniku prošli tjedan, a koliko im je program bio popunjen govori i podatak da su učenici na kraju tjedna zamolili profesore za dan pauze, otkriva na profesorica Kardum Goleš.

‘Prvi dan smo organizirali detektivsku priču u kojoj su učenici morali pronaći jedan skriveni predmet i tražeći ga proveli smo ih kroz grad, a na kraju su otkrili košarkašku loptu koju Poljaci nose sa sobom simbolično se podsječajući na našeg Dražena Petrovića koji je zadnju utakmicu odigrao u Poljskoj. Drugi dan smo išli na Kornate, pa treći u Nacionalni park Krka gdje smo imali odlično predavanje i radionicu o kvaliteti vode, jednu terapijsku radionicu sa našim autohtonim vrstama pasa, a  četvrti dan smo bili na otoku Prviću gdje smo posjetili Muzej Fausta Vrančića koji je poveznica i za naš rječnik koji ćemo napraviti na 6 jezika, a znamo da je Faust napravio rječnik na 5 jezika. Naš dodatak će biti vezan za okoliš. Tamo smo napravili roštilj, pokazali im naše tradicionalne igre poput potezanja konopa, skakanja u vreći i na kraju su bili toliko umorni da su tražili jedan dan odmora – govori Ivana.

NP prezentacija

autohtone pasmine

potezanje konopa

U naredne dvije godine učenici Ekonomske škole posjetit će svoje nove prijatelje u Italiji, Mađarskoj i Turskoj, a prvi koji će ih ugostiti su Poljaci.

‘Kroz ove dvije godine mi smo se programom obavezali odraditi neke projekte i u principu bi svaki mjesec trebali nešto napraviti, od koncerata čiji bi prihod donirali za razminiranje pa do modnih revija u koje bi uključili učenike drugih škola ali i izradu naše web stranice i loga. Uz sve to provlači se motiv ekologije koji nam dođe kao nadgradnja za sve stvari koje radimo i mogu reći kako smo vrlo zadovoljni reakcijama ljudi u oba naša nacionalna parka koji su nas vrlo srdačno ugostili i predložili nastavak suradnje. Istu stvar smo predložili i našim gostima pa će Talijani siguno krenuti našim stopama, a nas vrlo brzo očekuje i put u Poljsku gdje ćemo sudjelovati u radionicama koje će ovaj put poljski učenici i profesori organizirati za nas – govori nam profesorica Ivana Kardum Goleš kojoj zajedno sa njenim učenicima želimo sretan put i dobar provod u Poljskoj.

kape

NP

Izvor: Rade Kristić, Šibenski portal

objavio: Administrator   datum: 7. 10. 2013.