2014-02-07 09:43:00

Učenici Ekonomske škole "rješavaju" europske probleme

Šibenik News | 07.02.2014.| 08:59 | Učenici Ekonomske škole Šibenik i Schengen-Lyzeums iz njemačkog grada Perla sudjeluju ovog tjedna u Trebnitzu u Njemačkoj u programu Europske unije 'Spremni za Europu '14 – glasači po prvi put'. 

Piše: učenice Danijela Grubišić, III. A

OBJAVLJENO NA

Kao mladi glasači koje će upravo ove godine prvi put ostvariti to pravo na izborima za EU parlament uključeni su u rasprave o problemima s kojima se bori sve veći broj europskih država, a to su nezaposlenost, korupcija, sve viši porezi i sve niže plaće. Smisao je da steknu znanje i vještine kojima će svoje ideje o rješavanju tih problema kroz infokampanje i različite prezentacije nametnuti u svojoj okolini. Odlazak mladih Šibenčanki i Šibenčana u Berlin financijski je pomogao Grad Šibenik shvaćajući da važnost takve edukacije mladih snaga.

Schloss Trebnitz, u kojem se ti susreti održavaju, 'dvorac' je star 400 godina. Isprva je to bila vlastelinska kuća no u posljednjih 100 godina imala je  različite svrhe. Od 1991. služi isključivo za edukaciju. Organizirane su hrvatska i njemačko-luksemburška večer gdje su učenici predstavljali svoje domovine. Šibenski ekonomisti predstavili su svoj grad uz prezentaciju o njegovim zanimljivostima i Draženu Petroviću uz zvukove klapske pjesme i degustaciju izvornih dalmatinskih delicija.

Na projektu 'Spremni za Europu '14 – glasači po prvi put' učenici rade u svojim školama cijelu godinu, a uz to imaju i tri susreta godišnje, svaki put u drugom gradu. Ovaj u Trebnitzu je prvi, drugi će biti organiziran u Perlu za vrijeme parlamentarnih izbora za EU parlament, a treći sastanak održat će se u Šibeniku početkom rujna 2015. kako bi sakupili sve dojmove, vidjeli jesu li ostvarili zadane ciljeve te analizirati kako teče provedba obećanih planova od strane europskog parlamenta. U konačnici bit će tiskana knjiga sabranih radovi svih sudionika.

Seminari su trojezični – na engleskom, njemačkom i hrvatskom. Kako se ne bi izgubili u prijevodu, tu su tri prevoditeljice; Ana Blažević Simić, Ivona Baković i Željka Knežević. Osim uloga prevoditeljica, bodre i pomažu sudionicima kako bi što bolje odradili svoje zadatke. Uz seminare, tu su debate, diskusije i analize koje provode sa voditeljem projekta Nikolausom Teichmullerom.

Za posjeta Berlinu imali su priliku gostovati kod jednog od njemačkih političara, posjetiti njihov parlament te se upoznati s njegovim radom. Provedena je anketa koju su sudionici zajedno osmislili o čijim će rezultatima naknadno raspravljati na narednim seminarima.

 


Ekonomska škola Šibenik