ACES projekt You Complete Me

Šibensli portal | Mario Krnić | 05.10.2013.| Ekonomska škola se može pohvaliti još jednim projektom, imena ‘You Complete Me’ kojeg dodjeljuje aces | Academy of Central European Schools u sklopu kojeg je u nedjelju 29. rujna u Bukurešt na Kick-Off sastanak otišao učenik II. E razreda Ekonomske škole Ivan Đangradović, skupa s voditeljicom projekta, profesoricom Nadom Bujas. Kasnije će i cijeli 2.E razred otići u Češku i Bugarsku, odakle će učenici posjetiti Šibenik već polovicom listopada.

Prenosimo što je OBJAVIO

Šibenski portal

| 05.10.2013 u 19:15

II. E razred - aces project - You Complete Me
aces banner

II. E razred Ekonomske škole Šibenik - sudionici

aces | Academy of Central European Schools |

projekta pod nazivom You Complete Me

Za uvećanje klikni na sliku.

KONTAKT PREKO FACEBOOKA

- Sa svim tim školama učenici su već u kontaktu, ponajprije preko interneta i društvenih mreža. To je bio i jedan od uvjeta projekta, da se učenici koji dolaze u posjet unaprijed upoznaju s našim učenicima – kaže profesorica Nada Bujas.

Tema ovogodišnjeg natječaja je ‘Različitost, ja i drugi: Otkrivanje različitosti oko mene i u meni’, točnije promicanje tolerancije, anti diskriminacije i suživota na prostoru srednje Europe.

- Meni se čini kako do te netolerancije najviše dolazi zato što se dovoljno ne poznajemo, pa se veselim odlasku u Bukurešt, kasnije i u druge zemlje na licu mjesta upoznati naše vršnjake. Inače, moram naglasiti kako ne idem ja u Bukurešt zato što sam najbolji učenik, ovo ili ono, jednostavno me cijeli razred izabrao, mogao je to biti i netko drugi, svi zajednički sudjelujemo u projektu- kaže Ivan Đangradović.

Preko popularnog ‘fejsa’ već se naziru i nova prijateljstva, iako je projekt tek zaživio.

- Već smo primijetile neke zanimljive face, s nekima se već dopisujemo, tako da kad dođu kod nas za dvadesetak dana, znat će i oni sve o nama, i mi sve o njima. Komuniciramo na engleskom, koji svima u razredu manje-više dobro ide. Što je zanimljivo, na početku sve to skupa nismo shvatili previše ozbiljno, ali nakon par sastanaka i jedne radionice koja se održala u gradskoj knjižnici, jako smo se svi u razredu zainteresirali i jedva čekamo da to sve skupa počne – kroz smiješak kažu učenice Josipa Blačić i Marija Vukšić.

Razrednica Nada Bujas kaže da je projekt poput ovog jako važan i zbog specifične opterećenosti prošlošću svih Hrvata, kako mladih, tako i svih ostalih.

GRAĐANI DRUGOG REDA

- Primjerice, kad smo još davnih dana prije rata išli po krpice u Trst, pomalo smo se osjećali kao građani drugog reda, respektirali smo Talijane. S druge strane, prema ljudima koji su dolazili kod nas, poput Čeha i Poljaka, odnosili smo se s visoka. Zato mi je i drago što smo u razmjeni baš sa školama iz Bugarske i Češke – kaže profesorica Nada Bujas.

Kako se za svaki istup u medijima moraju navesti i organizatori i pokrovitelji projekta, učenici napominju da moramo spomenuti pokrovitelje, ‘Zakladu Erste’ i ‘Danube Region Strategy’.

- S tim da nam ta sredstva nisu dovoljna, tek za osnovne stvari, poput karte za put. Zato pozivamo i sponzore da nam pomognu – kaže učenik Ivan Plenča.

Jedina škola u Hrvatskoj koja je dobila čast koordinirati tako značajna EU projekta sponzore svakako i zaslužuje.

Izvor: Šibenski portal

objavio: Administrator   datum: 5. 10. 2013.