Dječje slike nestaju s interneta

Zagreb, 9. svibnja 2008. Hina - Bojeći se zloporaba, vrtići i škole uklanjaju fotografije i podatke polaznika sa svojih internetskih stranica. Nekima se ovakva opreznost čini pretjerana, ali je svi prihvaćaju.

okvir bez slikePregledavajući fotografije na web stranicama dječjih vrtića i škola u Hrvatskoj, netko bi mogao pomisliti da je riječ o novoizgrađenim objektima koji tek čekaju polaznike.

Ni na jednoj slici, kojih je ionako iznimno malo, a ponegdje ni jedna, nema djece i učenika.

Veliko "čišćenje" web stranica vrtića, osnovnih i srednjih škola od fotografija na kojima se vide djeca i učenici potaknuto je u prvom redu sveopćom nelagodom pa i strahom od internetskih pedofila koji se, priznaju odgojitelji, uvukao i među njih, a potom je i Ministarstvo obrazovanja poslalo preporuku o korištenju osobnih podataka na stranicama vrtića i škola.

Upozorili su ravnatelje da se na web stranicama objavljuju podaci i fotografije maloljetnika, što nije u skladu sa zakonom.

Iako iz Ministarstva kažu da je riječ tek o preporuci, ravnatelji ustanova, kojima se na kraju dopisa poručilo da u slučaju problema oni snose odgovornost, nisu željeli ni malo riskirati.

"Uklonili smo sve fotografije čak i prije preporuke Ministarstva jer smo se bojali zloporabe. Znate kakva su vremena", rekla je Večernjaku ravnateljica vrtića Matije Gupca Lidija Vuković.

Zanimljivo, neki su roditelji bili razočarani jer su voljeli pregledavati slike svoje djece, a broj posjeta stranice uvelike se smanjio.

Vuković je rekla da fotografije djece s priredbi i izleta sada šalju roditeljima na mail.

No, nisu samo web stranice dubiozne – za bilo kakvo snimanje djece vrtići i škole traže pismeno odobrenje roditelja.

Do sada gotovo ni jedan roditelj nije odbio dati pristanak za snimanje za novine ili televiziju, ali na web stranice ne daju slike djece. Je li takva opreznost ipak pretjerana?

Neki odgojitelji i profesori sliježu ramenima, potiho govoreći da im se čini da jest, no sve podvode pod kategoriju "znakovi vremena".

ˆ Copyright HINA 2008. Sva prava zadržana.

09.05.2008.

Izvor: Hina / Net.hr

objavio: Administrator   datum: 9. 5. 2008.

« Svibanj 2024 »