Učenici Ekonomske škole Šibenik u Hrvatskom saboru

16. ožujka 2017. | Zagreb | U organizaciji Službe za građane Hrvatskog sabora i nastavnice Mirjane Gojanović, dipl. iur., dogovoren je i realiziran stručni izlet učenika-maturanata u Hrvatski sabor.

Učenici Ekonomske škole Šibenik od 2010. redovito posjećuju Sabor RH kako bi se upoznali s poviješću, nastankom i bitnim odlukama Sabora RH kroz povijest te s nadležnošću i načinom rada hrvatskog parlamenta.

Učenici-maturanti koji se obrazuju za zanimanja ekonomist, upravni referent i komercijalist kroz nastavne programe različitih nastavnih predmeta kao što su Ustavni ustroj RH, Politika i gospodarstvo, Ljudska prava i mnogi drugi, naučili su o temeljnim nadležnostima i načinu rada Sabora kao najvišeg zakonodavnog tijela u RH. Ovaj je stručni posjet imao za cilj konkretizaciju naučenih nastavnih sadržaja i razvijanje komunikacijskih i socijalnih vještina učenika kroz razgovor sa saborskim zastupnicima.

Saborski zastupnici, Branka Juričev- Martinčev i Hrvoje Zekanović, odazvali su se razgovoru s učenicima, pa su učenici u srdačnom i opuštenom ozračju razgovarali sa zastupnicima o temama koje su ih najviše zanimale (biračko pravo, izbor saborskih zastupnika, zastupnici iz dijaspore, način glasovanja i donošenja odluka). Potom su uz voditeljicu posjeta razgledali povijesno važne prostore, saznali o značaju i radu Hrvatskog sabora kroz povijest i danas.

Naposljetku,  učenici i nastavnici sa galerije sabornice pratili su dio sjednice na kojoj se je raspravljalo o prijedlozima izmjena i dopuna zakona.

Svakako, vrlo poučan i zanimljiv stručni izlet.

Izvor: Mirjana Gojanović, dipl. iur.

objavio: Mirjana Gojanović   datum: 22. 3. 2017.