Posjet Razvojnoj agenciji Šibensko-kninske županije

28.10.2016.| Učenici 2. A, B i 4. A, B razreda posjetili su JU Razvojnu agenciju Šibensko-kninske županije u sklopu predmeta Poduzetništvo i Vježbenička tvrtka u pratnji nastavnica Vesne Pravdić, Jadranke Petković, Branke Dželalije i Darije Gojčeta. ...

Srdačno su dočekani od ravnateljice Mire Lepur, mag. međ. odn. i posl. intel. te zamjenika ravnateljice Željka Šimunca, dipl. ing. prometa.

U edukacijskoj dvorani slijedilo  je kratko predstavljanje domaćina, prezentacija rada Agencije. Ravnateljica Mira Lepur jasno je i kratko opisala područja djelovanja Agencije, organizacijsku strukturu rada i način planiranja razvoja 6 područja: Regionalni razvoj, Ruralni razvoj, Poduzetništvo, Energetska učinkovitost, Ljudski resursi te Turizam i baština.

Istaknula je važnost znanja dobre izrade poslovnih planova na temelju kojih se mogu tražiti sredstva iz EU za potrebe razvoja te je ponudila suradnju sa Školom da se organizira radionica za učenike u prostorijama Agencije na temu „Izrada poslovnog plana“. Tu ideju prihvatili su i učenici i nastavnici.

Nakon zajedničke diskusije i povratne informacije učeničkih razmišljanja o mogućnosti razvoja naše županije, slijedilo je razgledavanje Razvojno-inovacijskog centra AluTech, čije je uređenje i opremanje financirano iz pretpristupnog EU fonda – IPA IIIC te sufinanciranjem Šibensko-kninske županije.

Za  potrebe Razvojno-inovacijski centar AluTech u Šibeniku županijska Razvojna agencija uredila je i opremila 800 kvadrata prostora u istočnom krilu iNavis centra u Mandalini. U sklopu Centra opremljen je laboratorij od 132 kvadrata, prototipna radionica, konstrukcijski biro te izložbeni prostor inovatora. Uređena je i edukacijska dvorana, uredski prostori Razvojne agencije te sanitarni prostor s kuhinjom.

Projektom se razvija konkurentnost malog i srednjeg poduzetništva kroz unaprjeđenje kapaciteta za razvoj tehnoloških inovacija i transfer znanja, za razvoj novih proizvoda u industriji lakih metala, pomorstvu i povezanim djelatnostima uz razvoj suradnje između znanstveno-istraživačkih institucija, te institucija za podršku poduzetništvu.

Učenici su zadivljeni novouređenim prostorijama ustanove, izgledom i  opremljenošću laboratorija, strojevima za lake metale,  izradeom prototipova inovativnih proizvoda, kao i ljubaznošću mladog osoblja koje im je dodatno pojasnilo rad instrumenata u laboratoriju i strojarskoj radionici.

Cilj terenske nastave u potpunosti je ostvaren. Učenicima  se približio teorijski rad s praktičnim i spoznaja o važnosti permanentnog učenja.

Izvor: Jadranka Petković, dipl. oec.

objavio: Jadranka Petković   datum: 31. 10. 2016.