Puni odličnih dojmova vratili se iz Bukurešta

Šibenski portal | Rade Kristić | 10.10.2013.| Profesorica Nada Bujas i učenik II E razreda Ekonomske škole Ivan Đangradović vratili su se iz Bukurešta sa aces | Academy of Central European Schools | ‘Kick-Off’ sastanka na kojemu je bilo preko 200 sudionika ACES škola.

Prenosimo što je OBJAVIO

Foto: Puni odličnih dojmova vratili se iz Bukurešta

| 10.10.2013 u 16:39

Za uvećanje klikni na pojedinu sliku.

aces banner

ACES projekt, Akademija srednjoeuropskih škola, promovira ideje ‘europskih vrijednosti’, a u skladu s tim, implementira suradnju osnovnih i srednjih škola. Osim toga, projektom se stvara zajednički prostor za učenje, razmjenjuju se metode učenja, poboljšava kvaliteta obrazovanja te se aktivno pridonosi procesu europskih integracija i građanskohg društva.

U sklopu ACES projekta sudjeluje i naša Ekonomska škola s projektom ‘You Complete Me’  koji će provesti u suradnji sa profesorima i učenicima iz Češke i Bugarske. Tema ovogodišnjeg ACES-a je različitost, a program koji  se odnosi na upoznavanje ljudi, koji su samo naizgled drukčiji od nas, bilo etički, vjerski ili društveno, traje do ožujka 2014. godine.

Sa ‘kick-off’ sastanka koji je održan u glavnom gradu Rumunjske, Bukureštu, profesorica Nada Bujas i Ivan Đangradović vratili su se puni dojmova.

‘Atmosfera je bila kao da smo jedna velika obitelj. Upoznao sam dosta novih prijatelja od kojih će neki doći i u Šibenik. Slušali smo razna predavanja nakon kojih smo imali i vezane radionice, o diskriminaciji, o različitosti među ljudima i svaki je dan bilo nešto drugo tako da nam u niti jednom trenutku nije bilo dosadno, a na kraju smo imali i party – prenosi nam Ivan svoje dojmove iz Bukurešta.

Osim predavanja i radionica za učenike, ista stvar organizirana je i za nastavnike.

‘Imali smo jednu radioniua gdje su nam dali  papirić na kojemu su bile ispisane razne kategorije ljudi, homoseksualci, skinheadi, romi i još neki,  s kojima bi htjeli ili uopće ne bi htjeli provesti noć u spavaćim kolima vlaka, a sve s ciljem razbivanja predrasuda koje imamo o određenoj populaciji ljudi. Pošto smo morali nekoga odabrati, jer je to i bio krajnji cilj radionice,  shvatiš kako bez razloga imamo već postavljene barijere prema određenoj vrsti ljudi i kako ustvari te iste barijere nije problem zaobići – govori profesorica Bujas.

Krajem listopada učenici II. E razreda Ekonomske škole primit će svoje vršnjake iz Češke i Bugarske.

‘Moji muški iz razreda cijelo vrijeme pitaju kako nam je bilo i kad će više doći Čehinje – kaže profesorica u šali, te nastavlja, 28. listopada u posjet nam dolaze učenici iz češke Ostrave i bugarskog mjesta Rakovski.  Biti će smješteni u obiteljima i na taj način će se svi međusobno bolje upoznati iako, koliko sam primjetila, oni ne gledaju na to kao mi. Meni se čini kako je to kod nas najnormalnije kada su razmjene učenika u pitanju. Interesantno je reći kako su u Ostravi imali velike prosvjede protiv Roma koji žive u tom gradu i biti će zanimljivo čuti kako ta djeca vide te prosvjede,  a Rakovski , u Bugarskoj, je mjesto od otprilike 20.000 stanovnika koje nema niti jedan hotel i u kojemu pretežno žive katolici . Trebamo se naučiti da smo različiti, da nismo svi isti i da se moramo učiti biti tolerantni jedni prema drugima’ – kaže profesorica Bujas.

Profesorici Bujas i njenim učenicima želimo puno uspjeha u ovom i svim sljedećim projektima kojima ‘brane’ boje Šibenika u Europi.

Izvor: Šibenski portal

objavio: Administrator   datum: 10. 10. 2013.