Vijest o projektu se širi portalima

4. travnja 2018. | Nakon Radio Ritma i TV Šibenik, projekt EuroSchoolSport 2018. predstavljen i na portalu šibenski.hr.

Šibenska Srednja ekonomska škola domaćin je ovogodišnjeg "Euroschoolsport 2018" na kojemu će sudjelovati 180 učenika i profesora iz devet zemalja, članica Europske unije – Francuske, Njemačke, Italije, Poljske, Grčke, Nizozemske, Danske, Belgije i Hrvatske.

Prenosimo što je OBJAVIO

Katarina Rudan | 04.04.2018, 15:36h

Proteklih godina države domaćini bile su Poljska, Francuska, Njemačka i Grčka, a ove godine sve će se događati u Šibeniku i njegovoj okolici od 15. do 21. travnja. Pripreme za realizaciju ovog velikog projekta, u školi su počeli prije godinu i pol dana. Kako doznajemo od glavne "trojke" zadužene za organizaciju i – što je najvažnije – pokriće troškova, ravnatelja škole Igora Friedricha, profesorica ekonomske grupe predmeta Jadranke Petković i profesorice tjelesne i zdravstvene kulture Irene Gotovac, sve se uspješno privodi kraju.

Iako su u početku bili suzdržani, pomalo u strahu da li će moći zatvoriti financijsku konstrukciju koja iznosi oko 200 tisuća kuna, danas lakše dišu. Uspjeli su zahvaljujući razumijevanju čelnih ljudi Županije i Grada Šibenika koji su im dali "vjetar u leđa", ali i javnih ustanova i institucija te šibenskih gospodarstvenika. Svi su im izišli u susret, bilo novčanom pomoći, bilo sponzorstvom.
Naime, iako je riječ o europskom projektu, ne financira se europskim novcem, a mjerodavno ministarstvo za njega nije izdvojilo ni kune. Projekt podržavaju i druge državne institucije vezane uz sport, no nemaju novca da ih pomognu.

– Radi se na tome da se ubuduće projekt financira europskim sredstvima jer je naglasak na sportu, a ne, primjerice, na kulturnoj baštini ili jeziku, premda se u tim susretima prožima sve – kazala je profesorica Irena.

Ravnatelj škole dodaje da se radi o projektu koji je sinergija znanja i učenja stranih jezika, promidžbe sporta, kulture, običaja, turizma i cjeloživotnog učenja. Inače, iz svake zemlje dolazi 16 učenika i dvoje profesora koji će biti smješteni u šibenskom hotelima i hostelima.

Sudionici stižu u nedjelju, a u ponedjeljak 16. travnja planiran je obilazak Šibenika u prijepodnevnim satima. Svečano otvaranje susreta bit će u 15 sati na Tvrđavi sv. Mihovila. Svaka zemlja ima 15 minuta da se predstavi prigodnim programom, a na štandovima će izložiti svoje autohtone proizvode. Sportska natjecanja u plivanju, odbojci na pijesku i u badmintonu održavat će se na plaži Banj i na gradskom bazenu te u sportskoj dvorani Osnovne škole Meterize.

Za vrijeme boravka europske mladeži u Šibeniku na programu je, među ostalim, obilazak šetnice u Kanalu sv. Ante, te cjelodnevni izlet u Nacionalni park "Krka", koji će početi brodom do Tvrđave sv. Nikole, otoka Zlarina i Prvića pa Kanalom sv. Ante do Zatona, Rasline, Skradina i NP "Krka".

– Isplanirali smo svaki detalj i vjerujemo da će našim prijateljima biti ugodno, lijepo i korisno boraviti u Šibeniku i našem kraju te da će sa sobom ponijeti lijepe uspomene i doživljaje – rekli su na kraju naši sugovornici.

Prof. Petković:
'Jedini smo predstavnici Hrvatske'
Do partnerstva je došlo zahvaljujući profesorici Ivani Kardum Goleš, koja se uspješno uključila u sve Erasmus projekte i koja nam je ukazala na priliku da se uključimo u "Euroschoolsport". Prijavili smo se na natječaj i prošli. Za nas je to bila iznimna čast, jer je iz svake države u projekt uključena samo jedna škola koja predstavlja tu državu. To je ujedno i odlična promidžba grada, županije i regije u kojoj se škola nalazi – kaže profesorica Petković.

Izvor: www.šibenski.hr

objavio: Administrator   datum: 5. 4. 2018.